تبلیغات
بیست و یک جهان - احتمال لغو سفر «جان ‌فرانکو رُزی» به ایران به دلیل سفرهای اسکاری

احتمال لغو سفر «جان ‌فرانکو رُزی» به ایران به دلیل سفرهای اسکاری

جمعه 5 آذر 1395 10:01 ب.ظ

 

سینما حقیقت - احتمال لغو سفر «جان ‌فرانکو رُزی» به ایران به دلیل سفرهای اسکاری

 • سینما حقیقت - احتمال لغو سفر «جان ‌فرانکو رُزی» به ایران به دلیل سفرهای اسکاری

  جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۸

  دبیر جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت اعلام کرد:

  مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام کرد که «جان‌ فرانکو رُزی» مستندساز مطرح جهان در پیامی اعلام کرده که به احتمال زیاد نمی تواند به جشنواره «سینماحقیقت» بیاید.

  سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد در گفتگو با خبرنگار «خبرگزاری مهر» درباره‌ی حضور جان فرانکو رزی مستندساز ایتالیایی که قرار بود به عنوان یکی از مهمانان جشنواره «سینماحقیقت» به ایران بیاید، گفت: یکی از آثار این فیلمساز در اسکار پذیرفته شده و او در حال اکران‌های چرخشی فیلمش است؛ به همین دلیل چندی پیش پیامی به من داد که به دلیل سفرهایش برای اسکار به احتمال زیاد نمی‌تواند به جشنواره «سینماحقیقت» برسد.
  وی افزود: رزی در پیامش برای آمدن به ایران و حضور در این جشنواره اظهار تمایل کرده و گفته بود اگر بتواند پخش‌کننده فیلمش را راضی کند، به سینماحقیقت می‌آید؛ اما پخش‌کننده او به ما پیام داده بود که به دلیل حجم سفرهای رزی، وی به احتمال زیاد نمی‌تواند زمانش را تنظیم کند و در جشنواره «سینماحقیقت» حضور پیدا کند.
  طباطبایی‌نژاد بیان کرد: رزی در این هفته به ما اطلاع می‌دهد که آیا به صورت قطعی می‌تواند بیاید یا نه، اما با این وجود ما ۴۴ مهمان خارجی داریم که اکثر آنها از چهره‌های شاخص سینمای مستند هستند. این را هم باید بگویم که ما حتی «دیوید آتنبرو» را برای حضور دعوت کرده‌ایم، اما او هم نامه‌ای بصورت دستنویس برای من ارسال کرده بود که علیرغم تمایلش برای حضور، به دلیل کهولت سن و یک سفر دیگرش نمی‌تواند بیاید. به هر حال او ۹۴ سال سن دارد!
  دبیر جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت در پایان عنوان کرد: ما علاقه‌مندیم بسیاری از مستندسازان خوب دنیا را با خود همراه کنیم، اما به دلیل اینکه به ایام برپایی جشنواره «ایدفا» نزدیک هستیم، خیلی از فیلمسازان شاخص در آنجا حضور دارند؛ با این وجود خوشبختانه امسال مهمانانی شاخص داریم.
  گفتنی است: جان‌ فرانکو رُزی فیلمنامه‌نویس، فیلمبردار، کارگردان و تهیه‌کننده ۵۲ ساله، متولد کشور اریتره، شهروند ایتالیا و فارغ‌التحصیل دانشکده سینمایی نیویورک است. وی از سال ۱۹۹۳ با فیلم مستند «قایقران» قدم به دنیای سینما گذاشت که در جشنواره‌های مهمی نظیر «لوکارنو»، «ایدفا» و «ساندنس» به نمایش درآمد. وی با شروع سده جدید، آثاری چون «صحبت‌های بعدی»، «زیر سطح دریا» و «اتاق ۱۶۴» را کارگردانی کرد. این فیلمساز با مستند «زیر سطح دریا» موفق به دریافت جایزه Orizzonti جشنواره «ونیز» شد.
  در سال ۲۰۱۳ رُزی با فیلم «آزادراه مقدس» جایزه شیر طلایی هفتادمین دوره جشنواره «ونیز» را به دست آورد. این فیلم زندگی شهری در امتداد آزادراه  واقع در کمربندی شهر رم ایتالیا را به تصویر می‌کشد.
  این مستندساز در سال ۲۰۱۶ با فیلم «آتش در دریا» برنده خرس طلایی شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم «برلین» و نماینده سینمای ایتالیا در جایزه اسکار ۲۰۱۷ شد.
  گفتنی است که در بخش مرور سینمای مستند ایتالیا دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، سه فیلم برجسته‌ی «جان فرانکو رُزی» به نام‌های «آتش در دریا»، «زیر سطح دریا» و «ال‌سیکاریو اتاق 164‌» به نمایش درخواهد آمد.

برچسب ها: احتمال ، لغو ، سفر ، «جان ، ‌فرانکو ، رُزی» ، به ،