تبلیغات
بیست و یک جهان - به بهانه یازده آذر زادروز دکتر حبیب الله فقیهی نژاد؛فیزیکدان و مترجم اوزی

به بهانه یازده آذر زادروز دکتر حبیب الله فقیهی نژاد؛فیزیکدان و مترجم اوزی

پنجشنبه 11 آذر 1395 10:25 ب.ظ

 

به بهانه یازده آذر زادروز دکتر حبیب الله فقیهی نژاد؛فیزیکدان و مترجم اوزی

 • به بهانه یازده آذر زادروز دکتر حبیب الله فقیهی نژاد؛فیزیکدان و مترجم اوزی
  img_2638

  هادی صدیقی: امروز یازدهم آذرماه هزار و سیصد و نود و پنج، زادروز دکتر حبیب الله فقیهی نژاد، فیزیکدان و مترجم اَوَزی است. دکتر فقیهی نژاد زاده شهر اَوَز است و کودکی و بخشی از نوجوانی خود را در اوز سپری کرده و هم اکنون ساکن تهران است.

  او که تحصیلات ابتدایی اش را در مدرسه بدری اوز به پایان رسانده است پس از گرفتن لیسانس از دانشگاه تهران به معلمی می پردازد. وی سپس موفق به گرفتن فوق لیسانس در رشته فیزیک از دانشگاه شیراز می گردد و مدرک فوق لیسانس دوم خود را در رشته تعلیم و تربیت می گیرد. حبیب الله فقیهی نژاد که خود از موسسان بخش فیزیک دانشگاه جندی شاپور (شهید چمران کنونی) اهواز می باشد، جزو بنیان گذاران مدرسه بزرگمهر اهواز که یکی از بهترین مدارس شهر اهواز بوده است نیز هست. نام «بزرگمهر» نیز با پیشنهاد ایشان بر روی آن مدرسه گذاشته شده است.
  حبیب الله فقیهی نژاد پس از مدتی تدریس در اهواز با بورسیه دولتی راهی انگلستان می شود و دکترای فیزیک خویش را از دانشگاه لنکستر انگلستان می گیرد. وی پس از بازگشت به ایران باز دوباره در دانشگاه جندی شاپور به تدریس فیزیک می پردازد و با انتخاب استادان و اعضای هیات علمی آن دانشکده مدتی نیز با عنوان مدیر گروه بخش فیزیک دانشگاه به خدمت می پردازد.
  ایشان نخستین اوزی است که به استادی دانشگاه می رسد درحالی که علاوه بر آن که زاده اوز است،بخشی از تحصیلاتش را در اوز نیز سپری کرده است.
  در سال های اخیر دکتر فقیهی نژاد به کار ترجمه مشغول است و چندین اثر ارزشمند همانند کتابهای: «پیشگامان دانش، کارشناسان اورانیوم، هایزنبرگ احتمالا اینجا خوابید، آینده پسا انسانی ما (نوشته فرانسیس فوکویاما)، رسانه های فراگیر، سیاست و دموکراسی، نامه های بورن انیشتین، بر دوش غولان: دانشمندان بزرگ و کشفیات آنان از ارشمیدس تا کریک و واتسون کاشفان دی. ان. ا، گستاخی امید: تاملاتی درباره احیاء رویایی آمریکایی( نویسنده باراک اوباما) و بازیگران نمایش اورانیوم» را ترجمه و به چاپ رسانیده است.
  برای دکتر حبیب الله فقیهی نژاد، این دانشی مردِ خونگرم، مهربان، خنده رو و فروتن در هشتادمین زادروزش آرزوی تندرستی و شادکامی همراه با عمری دراز دارم. باشد که بیش از پیش از قلم و اندیشه استاد بهره مند گردیم.


برچسب ها: به ، بهانه ، یازده ، آذر ، زادروز ، دکتر ، حبیب ،